W przedszkolu przebywają dzieci w wieku (2,5)3 – 6 lat.
* Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkola wypełniają kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola na kolejny rok szkolny już w pierwszych miesiącach nowego roku kalendarzowego- II-III.
* Rekrutacja nowych dzieci do naszego przedszkola trwa w zależności od wolnych miejsc w ciągu całego roku.
* Do przedszkola przyjmowane są dzieci, które będą miały ukończone w bieżącym roku szkolnym- 3 lata (w przypadkach rodzeństwa przyjmowane są dzieci młodsze 2,5 letnie).
* Do podjęcia decyzji przyjęcia dziecka do przedszkola brane są pod uwagę następujące warunki:
1. złożona karta dziecka
2. rozmowa z rodzicami dziecka
3. aklimatyzacja dziecka w ostatnim tygodniu czerwca (wszystkie nowo przyjęte dzieci, przychodzą na godzinę do przedszkola)
4. podpisanie umowy o świadczeniu usług w przedszkolu
———————————————————————————————————-
Praktyczne Rady dla rodziców:
Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, zapewnij, że wrócisz po dziecko po skończonej pracy.
Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”, kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu drobną niespodziankę, ale nie może być to forma przekupywania.
Kontroluj swoje reakcje, opanuj zdenerwowanie, łzy wzruszenia, dziecko powinno cię widzieć w pełni opanowaną i radosną, zaufaj wychowawcom.
Nie wymuszaj na dziecku, żeby po wyjściu z przedszkola opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż dziecko samo będzie ci chciało opowiedzieć coś z życia przedszkola.
Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze – postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z tatą są mniej bolesne.
Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze radośnie i z uśmiechem!!!
Życzymy Rodzicom dużo radykalnej postawy i opanowania w pierwszych dniach adaptacji maluszków i zaufania do Wychowawców !!!
Od postawy Rodziców -w dużej mierze- zależy jak długo będą się adoptować ich pociechy.
JAK POMÓC W ADAPTACJI NA POCZĄTKU?
Warto zrezygnować z walki za wszelką cenę o posiłki, czystość, nowe umiejętności. Przynajmniej na początku lepiej mieć spokojne, zadowolone dziecko z pustym brzuszkiem i brudnym ubrankiem, niż najedzone i czyste, ale z długotrwałym urazem do przedszkola w ogóle. Na dbanie o szczegóły będzie jeszcze czas. Drobne straty są wliczone w całe wydarzenie. Pierwsze tygodnie w przedszkolu potraktujcie wyjątkowo łagodnie, w ten sposób będziecie dążyć do zminimalizowania stresów z nim związanych. Ustalony porządek dnia, bez niespodzianek czy zaskakiwania dziecka zmianami, to bardzo istotne oparcie w zmaganiu się malucha z przedszkolną rewolucją. Dziecko będzie wam bardzo wdzięczne za okazane zrozumienie dla jego zmęczenia, niepokojów protestów, żalu, łez, rozdrażnienia i innych emocji, które z reguły trudno wam akceptować. One nie są skierowane przeciw wam, lecz wynikają z poczucia osamotnienia, utraty poczucia bezpieczeństwa, z nadmiaru wrażeń, nowości, zmian, hałasu oraz z godzin oczekiwania na wasze przyjście do przedszkola. Są to doznania w pełni uzasadnione i każdy maluszek potrzebuje czasu, by na nowo uporządkować swój świat, a wasza troska znacznie się do tego przyczyni.
Trzylatki bardzo przywiązują się do pewnych rytuałów, co daje im poczucie bezpieczeństwa, tak potrzebne w pierwszych dniach przedszkola. Rytm poranka najlepiej ze sporym wyprzedzeniem zorganizować tak, jak będzie wyglądać od pierwszych dni przedszkola. Warto więc wypracować kilka zachowań, które będziecie mogli powtarzać każdego dnia. Pięć minut zabawy, wspólne śniadanie czy wysłuchanie ulubionej piosenki to pozornie drobnostki, ale sprawiają, że rzeczywistość staje się dla dziecka przewidywalna.
Na pożegnanie umówcie się, że pomachacie już z korytarza czy przez okno, zapewne pomoże to w zaakceptowaniu do przedszkola.
DOKUMENTY PRZEDSZKOLA